Miért van egyre több pozitív az oltottak között? A szakértő tiszta vizet öntött a pohárba

Miért van egyre több pozitív az oltottak között? A szakértő tiszta vizet öntött a pohárba


A teljesen oltottak között egyre több a pozitív eset. A szakértő szerint ennek több oka is lehet.

A PCR-teszteknél a hónap elején 34 százalék volt azok aránya, akik teljesen oltottak, ez később 37 százalékra emelkedett, és a hónap közepére már 43 százalékról beszélünk. Ezek az adatok azokra vonatkoznak, akik két adag kétdózisú vakcinát vagy egy adag Johnson & Johnson vakcinát kaptak. A teszteltek fennmaradó százaléka oltatlan, vagy a kétadagos oltás egyik adagját kapta meg – közölte a tvnoviny.sk.

Martin Pavelka epidemiológus ezzel kapcsolatban rámutatott egy fontos tényre. „Nincs tökéletes vakcina, amely élethosszig tartó védettséget adna a koronavírussal szemben. Természetesen szeretnénk, ha lenne, és egy nap talán meg is kapjuk. A jelenlegi vakcinák védőhatása azonban idővel fokozatosan elmúlik” – mondta a portálnak.

A kérdés az, hogy a fertőzöttek között megnövekedett oltottak száma összefügg-e az omikron megjelenésével. Pavelka szerint e tekintetben hatékonyabb lenne, ha arról számolnának be, hogy hányan fertőződtek meg a harmadik, azaz emlékeztető adag után. „Az omikron esetében két adag nem elég. Sajnos a vírus gyorsabban mutálódik, és még mindig az eredeti vuhani változatra kifejlesztett vakcinákkal oltunk. Már az is nagy eredmény, hogy a három adag működik” – mondja Pavelka. Szerinte, ha a statisztikák a vakcina három dózisát követő pozitív esetekről adnának tájékoztatást, sokkal alacsonyabb lenne ez a szám.

Az epidemiológus továbbá elmondta, hogy három-négy hónap elteltével egy olyan vakcina, mint a Pfizer kétdózisú oltóanyagának hatékonysága 50-40 százalékra csökken az omikronnal szemben. Ez azt jelenti, hogy körülbelül fele-fele arányban védi meg az embert a tünetekkel járó betegségtől. De ami fontos, a súlyos lefolyással, kórházi kezeléssel és esetleges halállal szembeni hatása sokkal stabilabb.

„Ez a hatékonyság 90 százalék körül tart. Lehet, hogy valaki megfertőződik, de nem terheli az egészségügyi rendszert, nem alakul ki súlyos kórlefolyás, és megmenti az életét” – tette hozzá.

Ez a 9 tünet, az Omikronnál, ami kifejezetten az oltottaknál jelentkezik Az omikron variánsnak léteznek olyan tünetei is, amelyek kifejezetten a már beoltottaknál jelentkezhetnek. Egy brit professzor elmondta, melyek ezek.

Az utóbbi időben egyre jobban terjedő omikron variánsról már kiderült, hogy általában megfázásszerű, kevésbé súlyos tüneteket okoz. A statisztikák szerint sajnos sokan úgyis elkapják az omikront, hogy megkapták a koronavírus elleni védőoltást, náluk pedig a megbetegedés az oltatlanoktól eltérő tüneteket is okozhat.

A neves brit orvos, Tim Spector a Mirror-nak elmondta, hogy melyek azok az omikron tünetek, amelyek kifejezetten az oltottaknál jelentkezhetnek.

„Már a Delta-variánsnál megfigyeltük, hogy jóval enyhébb tüneteket, jellemzően náthára jellemző tünetek jelentkeztek, mint például orrfolyás, hidegrázás, torokfájás, fejfájás és ehhez hasonlókat okoz azoknál, akik be vannak oltva. Az omikron esetében is azt látjuk, hogy jóval enyhébb tüneteket okoz az oltottaknál, amelyek némiképp eltérhetnek az oltatlanok tüneteitől” – mondta a professzor, majd hozzátette:

„Az oltottaknál az omikron megfázásszerű, enyhe tüneteket okoz, valamint jellemzően hányást, hasmenést vagy bőrkiütést is tapasztalhatnak a fertőzöttek. Ehhez képest az oltatlanoknál jóval súlyosabb tünetek is jelentkezhetnek például láz, íz- és szaglásvesztés vagy akár kötőhártyagyulladás, valamint sokkal tovább tart náluk a betegség lefolyása” – mondta az orvos.

Tim Spector legfrissebb felmérése alapján a beoltottaknál jelentkező 9 legjellemzőbb omikron tünet a következő:
Orrfolyás
Torokfájás
Tüsszögés
Fejfájás
Köhögés
Izomfájdalom
Hasmenés
Bőrkiütés
Hányinger

Ha valaki oltottként ezeket a tüneteket észleli, akkor jó eséllyel az omikron variáns fertőzte meg.

Forrás

Az alábbi gombokkal oszthatod meg a cikket, ha fontosnak találod a mondanivalóját!
Újabb Régebbi

Kapcsolatfelvételi űrlap