Most jött! Eldőlt! Ekkortól tilthatják be Magyarországon is a benzines és dízelautókat! ITT a pontos dátum!

Most jött! Eldőlt! Ekkortól tilthatják be Magyarországon is a benzines és dízelautókat! ITT a pontos dátum!


Rábólintott az EU Bizottságának javaslatára, és hatalmas változásra szánta el magát az Európai Parlament, miután a "Fit for 55" klímacsomag keretében úgy döntött, radikálisan átformálják a dízel- és benzinüzemű autókra vonatkozó szabályozást.

Az EP Környezetvédelmi Bizottsága megszavazta az EU Bizottságának azt a javaslatát, miszerint 2035-től ténylegesen tiltsák be az új személygépkocsik és könnyűhaszongépjárművek esetében a belső égésű motorokat. A zöld intézkedéssel öt évvel előbbre hozzák a korábban kitűzött határidőt.

A bizottság döntött arról is, hogy az autógyártó vállalatoknak a tavalyi évhez képest 2025-re 20, 2030-ra 55, 2035-re pedig 100 százalékkal kell csökkenteniük az átlagos szén-dioxid-flottakibocsátásukat.

Az EU Bizottsága azonban elutasította a 2027-re kitűzött közös célt szolgáló kezdeményezést. Ha az EU rábólintott volna a javaslatra, akkor a gyártóknak a kitűzött évre nagy mértékű, 75 százalékos kibocsátáscsökkentést kellett volna elérnie. Ha a bizottság elfogadta volna a javaslatot, az komoly nehézségek elé állította volna az ipari szereplőket, ezért az autóipari lobbiszervezetek a kezdetek óta hangosan ellenezték.

A szavazás eredményét az Európai Parlament plenáris ülésén kell majd ratifikálni, ahol a Bizottságban részt vevő EP-képviselők döntéseit általában nem szokták módosítani – világított rá a HVG cikkében. A végleges törvényről ezt követően kezdenének el a képviselők tárgyalni az EU kormányaival.

Másról is döntöttek
A szavazás során született döntés arról is, hogy az európai közösség betiltja-e az üzemanyaggal – nem olajból nyert szintetikus üzemanyaggal – működő új autókat is 2035-től. Ezt a döntést foggal-körömmel olyan gyártók szerették volna elkerülni, mint a Porsche. Utóbbiak ugyanis ilyen típusú üzemanyagokba fektetnek be, hogy ügyfeleik továbbra is vehessenek klasszikus meghajtású járműveket. A zéró kibocsátás elérése a közlekedési ágazatban az EU egyik legfontosabb alappillére, ugyanis az Unió egyik legfontosabb célkitűzéseként szeretné elérni, hogy az évszázad közepére elérje a klímasemlegességet. A közlekedési ágazatban ugyanis jelentősen nőtt az elmúlt években a kibocsátás, ma személyautók az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 13 százalékáért felelősek az EU-ban, a kisteherautók pedig kettő százalékért.

Forrás

Az alábbi gombokkal oszthatod meg a cikket, ha fontosnak találod a mondanivalóját!
Újabb Régebbi

Kapcsolatfelvételi űrlap