Csodálatos embert veszített el az ország - 58 évesen ment el a legendás magyar színész

Csodálatos embert veszített el az ország - 58 évesen ment el a legendás magyar színész

Igaz ember volt, aki nem tűrte maga körül a tehetségtelen, teljesítmény nélküli emberek aljasságát. Az Újságmúzeum felidéz egy történetet, amikor az akkor sikerei csúcsán álló színész, Tímár József néhány szóval kettétörte a karrierjét. Csak azért, mert hű maradt ahhoz, amiben hitt.
A Magyar Rádió 14-es stúdiója, a Gyertyafénynél című zenés irodalmi műsor felvétele. Tímár József színművész - fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

1942-ben elment a Balatonhoz, a hagyományos Anna bálra. Itt az italozók egy csoportja ízléstelen megjegyzéseket tett a társaságában ülő „nem árja” úrra és hölgyre. Erre Tímár a későbbi feljelentés szerint a gúnyolódók felé fordult és azt mondta: „Inkább zsidót nevelek a fiamból, mert utálom ezt a tehetségtelen magyar középosztályt, amely csak ellentétek szítására fordítja erőit.”

Tímárt feljelentették a „nemzet megbecsülése ellen irányuló vétség miatt”, a sajtó pedig nekiesett a színésznek. Talán az ügynek is köszönhető, hogy bár 40 éves volt ekkor, besorozták katonának és a kiképzés után az ukrán frontra vitték volna harcolni. Végül a kor vezető színészei (Bajor Gizivel az élen) egyenesen Horthy Miklóstól kértek kegyelmet Tímárnak, aki ellen végül megszüntették az eljárást és a frontot is megúszta. 1944 őszén aztán a nyilas hatalomátvétel után várható volt, hogy megint előveszik a korábbi kiállása miatt. Így is történt. Állítólag rendszerellenes röpcédulákat találtak a lakásán, ezért a nyilasok letartóztatták és átadták a Gestapónak. Végül 1944 karácsonyán újra hazamehetett.

Tímárnak a Rákosi-rendszerben sem volt jó dolga. Egy társaságban kijelentette Rajk László letartóztatása után, hogy szerinte Rajk nem lehetett a Horthy-rendszer beépített embere. Eljárás indult ellene, a Nemzeti Színháztól eltanácsolták, vasesztergályosként, jegyszedőként és utazó fényképügynökként dolgozott. Utolsó éveiben megrendítően alakította az Ügynök halála című darabban Willy Loman szerepét. Ekkor már súlyos beteg volt, de esténként az előadásokra kiszökött két órára a kórházból. 1960. október 3-án, 58 évesen örökre elaludt az az ember, aki nem csak kivételes színész volt, de kivételes ember is.

Forrás
Újabb Régebbi

Kapcsolatfelvételi űrlap